Lihtne liistude paigaldamine
Liistud on interjööris võrdlemisi lihtsad ja väikesed elemendid, kuid nende panus ruumi üldmuljesse on suur. Liistude abil on võimalik luua stiilne ning puhas üleminek seinte ja põrandate vahel. Nende paigaldamine või eemaldamine tuleb aga tavainimesele päevakorda enamasti renoveerimise, remonttööde teostamise või kolimise käigus. Liistude ümber keerleb paljudel mitmeidki küsimusi, seega panime koostöös EHL Profiles meistritega kokku vastused enimlevinud küsimustele.
1. Kas liistude eemaldamine ja paigaldamine on lihtne, st kas saab ise hakkama või pigem peaks kutsuma professionaali?
Nii liistude eemaldamine kui ka paigaldamine on üldiselt lihtne protsess, mida saab ka kodus ise teha. Siiski tasub usaldada oma sisetunnet: kui miski sees ütleb, et targem ja kindlam on kutsuda professionaal, siis seda soovitame ka teha. Parem karta kui kahetseda! Kui aga otsustate liistude eemaldamisprotsessiga ise alustada, siis tasub olla tegemistes äärmiselt ettevaatlik, sest töötegemise käigus on suur oht kahjustada seinu ning põrandaid – seda eriti kinni liimitud liistude puhul.
Liistude paigaldamine pole tuumateadus. Tänapäeval on turul ka hobiehitajasõbralikke lahendusi, mida on võrdlemisi lihtne kasutada: näiteks EHL dekoratiivklotsid. Tihtipeale on liistude puhul kõige tüütum ja ajamahukam just nurkade paika saagimine. EHL dekoratiivklotside puhul ei pea aga liiste lõikama sise- ja välisnurkades 45-kraadise nurga all, vaid liistu saab lõpetada ristlõikega ning nurga asemele paigaldatakse liimi või naelaga dekoratiivklots. Uksepiirdeliistu ülemistes nurkades sobib dekoratiivklots aga lihtsalt luksuslikuks disainielemendiks.
2. Millal liistud siis ikkagi paigaldada?
Liistude paigaldamine annab viimase lihvi toa välimusele ja loob ruumis puhta ning viimistletud ilme. Seega soovitame liiste paigaldada alles siis, kui põrandate ja seinte viimistluse ning muude remonttöödega on lõpusirgele jõutud.
3. Millega liiste kinnitada?
Kuidas ja millega liiste kinnitada sõltub materjalist, seina/põranda tasapinnast (kas sein on sirge või kõver) ning enda harjumusest ja mugavusest. Väga palju sõltub ka sellest, millise liistuga on tegu ehk üleüldiselt liistutüübist. Kinnitusvariante on loodud erinevaid: naelad, klamber- või liimkinnitus ja läbiv kruvikinnitus. Tavapäraselt rakendatakse klamberkinnitust peamiselt just põrandaliistudel. Klamberkinnitust on võimalik kasutada tegelikult enamus liistutüüpide puhul, millel on olemas klambriga paigaldamiseks soon liistu tagaküljel. Läbivat kruvikinnitust on hea kasutada aga eriti kõverate seinte ning paljude plastikliistude puhul. Kui põrandaliistude paigaldamise käigus jääb siiski vahe seina ja liistu vahele, siis teipige liistu ülemine serv ning kasutage vahe täitmiseks akrüüli. Oluline on akrüül värvida hiljem seinaga ühte tooni, et liistu ja seina ühenduskoht paistaks ühtlane. Juhul kui eelnevad kinnitused ei peaks miskipärast sobima, on võimalik kõikidel liistutüüpidel kasutada ka liimkinnitust. Siiski tasub mõelda ka ruumi niiskustaseme peale, sest niiskemates ruumides võivad liimiga kinnitatud liistud lahti tulla.
4. Lollikindlamad viisid liistude saagimiseks?
Liistude saagimiseks soovitame hankida korraliku tihedate hammastega teralise saekettaga nurgasae– kui sul tööriist kodus puudub, siis on võimalik nurgasaagi ka rentida. Seejärel on vajalik mõõta liistud ning lõpuks saagida otsad – seda soovitame teha 45-kraadise nurga all. Liistude saagimise puhul tuleb appi vanasõna: „Üheksa korda mõõda, üks kord lõika!“ Juba mõnekraadine eksimus võib tekitada liistude üleminekukohtadesse inetu vahe.
5. Missuguse disainiga liistu valida?
Maitse üle ei vaielda ja ilu on vaataja silmades – nii ka liistude puhul. Kõige klassikalisem on valget värvi liist ning teist tooni sein, mis annab ruumile kontrastsust. Sama värvi liist ja sein on tagasihoidlik kombinatsioon, mis jätavad liistud üsna märkamatuks. Klassikalist stiili lisavad lisaks ka maalähedased puidutooni liistud, mida võib vastavalt soovile ise lakkida või peitsida. Mida suurem on ruum, seda rohkem saab mängida ka liistu laiusega – mida suurem on tuba, seda kõrgemat liistu võiks kaaluda kasutada. Kui sul ei ole head ettekujutust, milliseid liiste sisekujunduses kasutada, siis on võimalik kasutada EHL-i loodud 3D planeerijat, mis aitab ruumi visualiseerida ning tekitada arusaama, millised liistud oleksid tuppa kõige sobilikumad.
Allikas:www.decora.ee